piątek, 3 maja 2013

Rodzaje i kształty baniaków.

Witam! Dzisiaj wypiszę wam wszystkie typy, kształty i biotopy akwariów.
Może zaczniemy od kształtów baniaków jakie są dostępne w sklepach:
a więc:
    
      1. Akwarium fala   

  

      2. Akwarium narożne
 
    

      3. Akwarium profilowane
 


      4. Akwarium prostokątne
 


      5. Akwarium Kostka
 



      6. Akwarium sześciokątne
 


       7. Akwarium kula ( o ile takie coś w ogóle można określić mianem "akwarium" )
 

Trzy najlepsze kształty akwariów to zdecydowanie: prostokątne, profilowane i sześcienne (kostka / kubik).
Pozostałe kształty są niekomfortowe dla ryb, a do tego dochodzi ryzyko rozklejenia się szyb lub pęknięcia.
Zdecydowanie odradzam akwarium nr. 7 ... ale o tym macie we wcześniejszym poście "Kule, mini kompendium". Zapraszam do lektury.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Rodzaje akwariów:
Biorąc jako kryterium wystrój zbiornika oraz rodzaj i liczbę gatunków go zamieszkujących, możemy wyróznić kilka rodzai akwariów. Nie jest to bardzo sztywny podział i zwykle każdy  zbiornik można zaliczyć jednocześnie do kilku typów. Na przykład można założyć akwarium, które będzie jednocześnie tropikalne, słodkowodne i biotopowe. 

Podział ze względu na rodzaj wody:

~ Akwarium słodkowodne
Jest to najbardziej popularny typ akwarium. Hoduje się w nim ryby oraz inne organizmy pochodzące z wód śródlądowych, rzek, jezior oraz strumieni. Ogromna różnorodność środowisk i duża liczba zamieszkujących je gatunków roślin i zwierząt, daje nam nieograniczone możliwości aranżacji zbiornika.




 

~ Akwarium słonawowodne

Żyją w nim ryby i inne organizmy pochodzące z tzw. estuariów. Są to rozlewiska, które tworzą się w ujściach niektórych rzek. Woda słodka miesza się tu z wodą morską, zatem poziom zasolenia jest znacznie niższy niż w morzu. Wiele ryb, które można hodować w akwariach słonawowodnych, spędza w estuariach swoją młodość, a gdy dorosną powracają do morza.




~ Akwarium Słonowodne ( morskie )

Przeznaczone jest na organizmy słonowodne, czyli żyjące w morzach. Najbardziej popularną odmianą jest akwarium rafowe, ale przecież morza i oceany to nie tylko rafy koralowe. Możemy pokusić się na przykład o odtworzenie piaszczystego brzegu morskiego.


Podział ze względu na ogrzewanie 

~ Akwarium Tropikalne

Ryby i inne organizmy wodne zamieszkujące tego typu akwarium pochodzą z ciepłych rejonów świata. Konieczne jest zatem ogrzewanie wody. Zdecydowana większość akwariów reprezentuje właśnie ten rodzaj. 

~ Akwarium Zimnowodne

W akwarium nieogrzewanym można trzymać niektóre egzotyczne gatunki ryb, na przykład kardynałki i welony. Dobrze czują się w temperaturze pokojowej, więc nie ma potrzeby instalowania w akwarium grzałki. Typowe akwarium zimnowodne przeznaczone jest dla organizmów żywych pochodzących ze strefy umiarkowanej i chłodnej. By zapewnić im odpowiednie warunki do życia, konieczne może okazać się schładzanie wody.

podział ze względu na obsadę akwarium:


~ Akwarium wielogatunkowe (towarzyskie)

Mieszkańcy akwarium towarzyskiego pochodzić mogą z różnych rejonów świata i z różnych środowisk, na przykład z Ameryki Południowej i z Azji, z jezior i rzek, pod warunkiem, że będą się wzajemnie tolerowały. Nie da się na przykład trzymać drapieżnych pielęgnic z małymi rybami z rodziny kąsaczowatych.Wystrój takiego akwarium jest całkowicie dowolny, byle tylko ryby się w nim dobrze czuły. 

~ Akwarium biotopowe 

Akwarium biotopowe ma jak najwierniej odwzorowywać fragment jakiegoś środowiska naturalnego, na przykład lasy namorzynowe Wschodniej Afryki. Wystrój takiego zbiornika musi ściśle odzwierciedlać wybrany fragment natury. Nie ma w nim miejsca na takie gadżety, jak porcelanowe figurki. Oczywiście, ryby i rośliny również muszą pochodzić z tego środowiska.


~ Akwarium jednogatunkowe

Akwarium gatunkowe przeznaczone jest wyłącznie dla jednego gatunku ryb, któremu akwarysta stara się stworzyć jak najlepsze warunki życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz