Encyklopedia Krewetek i Ślimaków

Świderek - Opis:
Dostałam te szkraby jako karmę dla helen, jednak szybko wylądowały w innym akwarium. Helenki nie ruszały ich, to pewnie dlatego, że mają wieczka.
Wygląd:
Ich muszla przypomina spiralę, świderka, stąd pewnie nazwa. Najczęściej są w odcieniu oliwkowej żółci z przeróżnymi paskami/kropkami, chociaż niedawno na rynek weszły czarne świderki. Osiągają średnio 3,5 cm (z muszlą).
Rozmnażanie:
Są żyworodne. Dorosły osobnik inkubuje młode w woreczku lęgowym koło głowy, gdzie z jajeczek przekształcają się w małe ślimaki. Po pewnym czasie 2mm szkraby opuszczają matkę i stają się samodzielne.
Warunki hodowlane:
Wystrój zbiornika, jak i parametry nie mają specjalnego znaczenia. Woda nie powinna być miękka. Ślimak lubi zaszywać się w podłożu. Jest wielkim pomocnikiem, gdyż eliminuje beztlenowe strefy w podłożu. Z niektórych źródeł można wyczytać, że wydala pożywne substancje dla roślin. Mniej brudzi niż inne ślimaki.
Jest aktywny głównie nocą, właśnie wtedy wyłazi z podłoża i można sprawdzić jak wielka jest nasza populacja świderków.
Żywią się tym samym, co zatoczki, jednak z mniejszą premedytacją do jedzenia glonów.
Ciekawostki:
Są tzw. znacznikiem czystości wody i podłoża. Gdy nadmiernie wyłażą z podłoża i kierują się ku powierzchni, to może oznaczać, że mamy w akwarium przyduchę lub jakieś inne problemy.


                                                              ------------

Anatome Helena

Opis:
Jest to ślimak ceniony przez akwarystów ze względu, że zjada inne ślimaki i pomaga zwalczyć ich plagę(głównie zatoczki, rozdętki i świderki, chociaż głodne zjedzą dużą ampularię). Chociaż akwaryści hodują je także ze względu na swoją urodę. Dorasta do około 15-18mm, ma skorupkę beżowo/czarno/brązową z żółtawymi pasami. Helena posiada 2 trąbki:
Ta większa(główna), służy do zapachowego lokalizowania oraz być może oddychania, jasnoszara, nakrapiana trąba.
Ta mniejsza, służy do pobierania pokarmu, jest raczej beżowa/różowa i bardzo rozciągliwa i długa, wysuwa się tylko wtedy, gdy ślimak ma na 'oku' jedzonko i zaczyna się do niego dobierać. 

Występowanie:
W naturze zamieszkuje przeróżne miejsca: rzeki, stawy,jeziora w Indonezjii oraz południowo wschodniej Azji, Tajlandii. Występuje w szybko płynących wodach wodospadu, w czystych rzekach, które za podłoże mają piach/ drobny żwir(uwielbiają się w nim zakopywać czekając na żarełko ), aż po wyschniętych korytach rzek i kamieniach pełnych mułu.

Warunki hodowlane:
Lubi twardą, średnio twardą wodę(uwaga, w miękkiej może rozkładać się muszelka!). Odpowiednia temperatura powinna wynosić 22-30 stopni C. Zalecany jest 1 ślimak na 5-10l wody.Najlepiej trzymać je w krewetkariach, chociaż można je trzymać w każdym akwarium w którym nie ma skalarów i brzanek. Nie należy trzymać z żółwiami i kolcobrzuchami i bocjami, gdyż stanie się obiadem.

Rozmnażanie:
Anatome Helena jest rozdzielnopłciowa. Po kopulacji 'rozsiewa' po akwarium jajka,na łodyżkach roślin, ściankach akwarium, a czasem nawet na filtrze. Ich jaja wyglądem przypominają kwadratowe żółtko w torebce przezroczystej.  Młode wykluwają się po 3-7 tygodniach.

Pokarm:
Najchętniej pałaszuje inne ślimaki, tabletki dla skorupiaków, czasem może zjeść ikrę bądź martwą rybę.


Jaja wyżej, niżej trąba większa i ślimak. Zdjęcie wyżej pochodzi z portalu bojownik.pl Wesoly
          
 
------------------

Zatoczek - Planorbella Duryi



Opis:
Ślimak wszystkożerny, chociaż gustują szczególnie w glonach, tabletkach dla ryb dennych i skorupiaków, nie pogardzi także wszelakiego rodzaju warzywami bądź owocami.
Niestety zatoczki cieszą się złą sławą. Dlaczego? Często przytargamy ze sklepu wraz z roślinką 'prezent' w formie ślimaczka lub kładki jajowej. Potem zauważamy, że jest ich więcej i więcej i jeszcze więcej, aż w końcu nie sposób to opanować. Nie ma problemu mając kilka sztuk, dość łatwo można je likwidować wyjmując część z nich z akwarium ręcznie.
Wygląd:
Muszla jest okrągła, jej kolor może być różny, tak samo jak stopa ślimaków.
Warunki hodowlane:
Parametry nie mają zbytnio znaczenia, wystarczy pamiętać, by woda nie była miękka, gdyż niszczą się ich skorupki. Wytrzymuje temperaturę od 18 do 30*C. Litraż nie jest zbyt ważny. Można je trzymać z powodzeniem w kuli lub 5 litrowym baniaczku, jednak polecam częste podmiany wody/filtr.
Moje siedzą w 8l baniaku z filtrem.
Rozmnażanie:
Są obojniakami, gdy ich muszelka ma 1 cm (najczęściej) składają kładki jajowe na ściankach akwarium, roślinkach, korzeniach, kamieniach. Po kilku tygodniach wykluwają się 2mm 'ziarenka piasku' i już zasuwają po akwarium wyjadając glony.
Moje obserwacje:
Ja uwielbiam te maluchy, są ciekawe w obserwacji, a zarazem to świetny pokarm dla żółwi, kolcobrzuchów, bocji czy helenek.  


------------

 

Rozdętka


Pokarm, rozmnażanie i warunki jak planorbella duryi.

Wygląd:
Rosną do 10-12 mm. Muszla jak i stopka mogą być różne.

Uwagi:
Chętnie konsumowane przez bocje, kolcobrzuchy i helenki, gdyż nie mają wieczka.
Warto dodać, że wydalają masę nitkowatych nitek (u mnie bardzo, ale to bardzo brudziły). Ich kładka jest w kształcie półksiężyca.








-------------

Przytulik




Jest niewielkim ślimakiem o stożkowatej muszli zakończonej zakrzywionym czubkiem. Osiaga rozmiar ok 10mm.
W naturze najczęściej można go spotkać przyssanego do kamieni. Odżywianie,rozmnażanie, warunki hodowlane jak zatoczek.
Zjada glony.
-------------

Nertina 

 Opis:
Rodzina Neritidae ma najwięcej przedstawicieli morskich, niektóre gatunki żyją w środowiskach słonawych, w ujściach rzek i nieliczne są słodkowodne. Jej piękna muszla na pewno zasługuje na uwagę. Posiadają wieczka i potrafią dość mocno przyssać się do szyby/korzenia.
Warunki hodowlane:
Jak dla każdego ślimaka, woda nie powinna być miękka. W akwarium powinien znajdować się filtr. Potrzebna pokrywa, ślimak lubi chodzić na wycieczki. Mruga
Zalecana temp. 21-26 *C.
Pokarm:
Zjada pokarm dla ryb dennych, sparzone warzywa/owoce, padlinę, glony.



Rozmnażanie:
Jest obojniakiem.
System rozmnażania specyficzny jak u pozostałych stworzeń morskich.
Z jajek wykluwają się larwy, mają najczęściej 1mm. W naturze odpływają wraz ze strumieniem wody do morza, gdzie dojrzewają.
Gdy skończy się transformacja w ślimaka wracają do miejsca urodzenia.
Neritiny żyją dość długo, bo ok. 4 lat.

Jaja neritin.



------------------------------------------------


Tylomelania

Opis:
Ślimak ten został odkryty na wyspie Sulawesi. Istnieje wiele różnych odmian barwnych tego gatunku. Ich muszle są spiralne i stożkowane z prążkami, zwykle również karbowane z reguły ciemnej barwy.

Rozmnażanie:
 Ślimaczki te są rozdzielnopłciowe co oznacza iż występuje u nich samiec jak i samica. Jak podaje internet ślimak ten rodzi małe ślimaczki co dwa, trzy miesiące zwykle po 1-dnej sztuce. Ślimaczki rosną dosyć wolno. Jest więc możliwość usuwania nadwyżek tych ślimaczków i kontroli ich populacji.


Wielkość:
Ślimaczek dorasta do 10 cm . 

Warunki hodowlane:
Temperatura wody powinna mieć 24-30*C. 
pH 7,5-8,5. Woda najlepiej twarda, ponieważ miękka powoduje korozję muszli. Ślimak jest wrażliwy na zawartość miedzi w wodzie. 
Najlepiej, aby podłoże składało się z piasku, ale ślimak ten nie narzeka żwir. 
Zalecana pojemność akwarium to min 40l. Ilość roślin jest praktycznie mu obojętna
Jeśli ślimak mieszka sam, można włożyć muszlę, która będzie zatwardzać wodę. Nadaje się do krewetkarium.  

Pokarm:
Je glony, owoce, gotowane warzywa, lubi skubnąć roślinkę. 




                                      -------------------------------------------------------------------

Clithon sp. diadema

Opis:
Jest to jeden z najładniejszych ślimaków (dostępnych na rynku). Bywa, że trudno go znaleźć w sklepach zoologicznych. Rzadko go sprowadzają. 

Wielkość:
Dorasta do 2cm.

Warunki hodowlane:
Temperatura: 20 - 28 C
Parametry: pH 6,5-7,5, woda miękka do średnio twardej


Pokarm:
Glony, tabletki, gotowana marchewka, padlina, sałata i praktycznie wszystkim innym.
 
 
-------------------------------------------------------------------------
 

Ampularia

Opis:
Jeden z najbardziej popularnych ślimaków słodkowodnych akwariowych. Przypominają nieco winniczka. ślimaki te posiadają "wieczko", że tak powiem, które służy im do zatkania muszli i schowania się przed drapieżnikiem. Ampularia jest jednym z niewielu (o ile są jeszcze jakieś xD) ślimaków, które oddychają powietrzem atmosferycznym jak i tym rozpuszczonym w wodzie. Muszla ampularii ulega korozji w zbyt miękkiej wodzie.

Rozmnażanie:
Rozmnażają się niezwykle łatwo, jedynym problemem może być to, że są rozdzielnopłciowe i składają jaja nad powierzchnią wody. Nie można dopuścic by jaja wpadły do wody gdyż młode ślimaki zwyczajnie podusiły by się. 
  • Inkubacja i wychów młodych:
Gdy ampularia zniesie pakiet jaj jest on miękki i nie należy go wtedy ruszać bu nie uszkodzić zarodków. Po kilku godzinach kokon twardnieje i wtedy właśnie można go delikatnie podważyć i odczepić.
Po odczepieniu jaj szykujemy inkubator:
  1. Znajdujemy sobie jakiś słoik i nalewamy wody najlepiej z akwarium
  2. Ze styropianu szykujemy małą kładkę mniej więcej wielkości "kokonu"
  3. Jaja przenosimy na kładkę a następnie kładkę wraz z jajami ostrożnie wsadzamy do słoika i kładziemy na tafli wody
  4. Słoik należy zakręcić by zapewnić jak największa wilgotność dla jaj
  5. Słoik ostrożnie ustawiamy w ciepłym miejscu i czekamy

Po wykluciu się małych należy zostawić je w słoiku (dobrze jeśli znajdowały by się w nim zgniłe rośliny wodne i glony) ponieważ przy próbie wyciągnięcia ich ze słoika prawdopodobnie zostały by zgniecione.
Po kilku tygodniach gdy małe podrosną można przenieść je do innego zbiornika.

Wielkość:
Dorastają do 5cm.

Dymorfizm:
Płeć można rozróżnić, tylko w czasie kopulacji.

Pokarm:
Żywią się glonami, pokarmem dla skorupiaków i ryb, martwymi rybami, warzywami. 

Warunki hodowlane:
Na jednego osobnika minimum 10l wody. ph 7-8.



-------------------------------------------------------------------
 
 Krewetki karłowate

Są to krewetki z rodziny Atyidae, rodzaj Caridina.Do tego rodzaju zaliczane są gatunki Caridina i blisko z nimi spokrewnione Neocardina. Gatunki Caridina i Neocardina są małe, od 2 do 4 cm. U niektórych odmian różnice w kształcie są dość znaczne, co sugeruje że odmiany te powstały na bazie krzyżówek różnych gatunków. Pochodzą z Afryki oraz tropikalnych i subtropikalnych części Azji. Niektóre można znaleźć na wyspach zachodniego Pacyfiku. Rożnice między Caridina a Neocaridina są gołym okiem w zasadzie niedostrzegalne. Jako jedną z chyba najważniejszych cech Neocaridina jest gruszkowata do okrągłej budowa wewnętrzna endopodów (końcowe człony odnóża) pierwszej pary odnóży pławnych (pleopodów) u osobników męskich. U Caridina są one wydłużone. Gatunki Neocaridina maja wyraźnie widoczny kolec na kącie pterygostominalnym przedniej krawędzi karapaksu.


Tutaj poszczególne gatunki krewetek karłowatych.
 - Caridina sp. "Freshwater Cardinalshrimp"
 - Caridina gracilirostris "Red Nose"
Caridina serriatirostris "Ninja"
Caridina multidentata
Caridina cf. babuliti
Cardina sp. "Crystal Red"
Cardina sp. "Biene" 
 - Cardina spongicola "Harlequinshrimp"
 - Cardina sp. "Hummel"
 - Cardina sp."Rocket"
 - Cardina sp. "Tiger"
 - krewetki z Sulawesi (Malili Red, Yellow Point, Yellow Ring)
 - Caridina cf. propinqua "Orange"
 - Caridina simoni simoni
 -Neocaridina cf. zhangjianjinsesis "W. Pearl"
 -Neocaridina heteropoda var. red
 -Neocaridina palmata "Mandarynka"*
_____________________________________________________________________________
 
 
 Krewetka  Red Cherry

Opis:
Jest to intensywnie ubarwiona krewetka karłowata. Jak można się domyślić z nazwy jest koloru czerwonego.Kolor można zwiększyć podając pokarmy wybarwiające lub tez zawierające karotenoidy.

Pochodzenie:
Pochodzi głównie z Chin, Wietnamu i Taiwanu.

Warunki hodowlane:
Preferuje piaszczyste, ciemne podłoże. Uwielbiają mszaki(np. mech jawajski), wątrobowce(np. wgłębka) i glony ozdobne(np. gałęzatka), bez nich nie ma mowy o prawidłowym funkcjonowaniu krewetkarium. Oprócz tego trzeba zapewnić kryjówki na czas zrzucania pancerzyka(np. korzenie,kokosy, grotki). Zaleca się dodawanie liści ketapang, szyszek olchy czarnej lub liści dębu by dostarczyć garbników.
Preferuje temp. 25 st. C, 12 GH, ph 6,8-7,5; 5 KH.
RC jest wrażliwa na wysoką zawartość azotu i miedzi w wodzie.

Wielkość:
Samiec RC dorasta do 2 cm, a samice do 3 cm.

Rozmnażanie:
Wylęg młodych następuje po ok 3-4 tygodniach. Są wtedy wielkości ok 2mm i ciężko wypatrzeć je w akwarium. 
Dojrzałość płciowa osiągają mając 3-4 miesiące.

Pokarm:
Glony, spirulina, warzywa.

 
 
 
 _____________________________________________________________________________
 
 
Krewetka Babaulti 

Opis:
Najczęściej są koloru brązowego, zielonego, beżowego oraz pomarańczowego. 
Niektórzy mówią, że ta krewetka zmienia kolor, gdy jest trzymana w nieodpowiednich warunkach. 

Pochodzenie:
Pochodzi z Indii. 

Wielkość:
Samce rosną do 3,5 cm, a samice do 4 cm. Zazwyczaj jest, jest, że to ona, jest masywniejsza. 

Warunki hodowlane:
Akwarium, mocno zarośnięte, uwielbia kryjówki np. kokos. 
Podłoże piaszczyste. Akwarium powinno mieć 20-25l. Woda średnio twarda, ph 7.

Pokarm:
Lubi jeść Glony, pokarmy sztuczne ze spiruliną. Można raz na jakiś czas podać żywy pokarm.

Rozmnażanie:
Dowiedziałam, się z pewnych źródeł, iż ta krewetka jest nie zwykle trudna w rozmnażaniu. 
Ich młode, są bardzo małe, wręcz mikroskopijne, dla tego też trudne do wykarmienia. Jednak, w Polsce, doświadczonym akwarystom, łatwo wychodzi rozmnażanie tego gatunku.  Maluchy osiągają normalną wielkość. 

 -----------------------------------------------
 
 

 Krewetka Amano

Opis:
Cairdina multidentata, rodzaj słodkowodnej krewetki. Są przezroczyste, a przez grzbiet biegnie im brązowa linia, a po bokach plamki. U samic są to kropki, a u samców kreski. Kolor krewetki może się zmieniać zależnie od warunków i pożywienia.

Pochodzenie:
Amano pochodzi z Japonii, gdzie po raz pierwszy została znaleziona w rzece Yamoto, przez Takashiego Amano. Występuje również  w Korei oraz w Taiwanie. 

Wielkość: 
Samce osiągają rozmiary do 3,5 cm, a samice do 5cm. 

Warunki hodowlane:
Optymalna temperatura to dla niej 24-26 *C, 2-20 GH, pH 6-8, krewetka jest w miarę wytrzymała, ale wiadomo, by dłużej żyła zaleca się dobre warunki. ;) 
Litraż zbiornika powinien mieć więcej 40 litrów. Są stadne, jak wszystkie krewetki karłowate. Wystrój zbiornika tak samo jak u RC.  Jest wrażliwa na braki tlenu. Gdy uzupełniamy obsadę powinniśmy ją wpuszczać jako pierwszą, by zapoznała się z otoczeniem, jeżeli już mamy inne stworzenia wpuszczamy po zgaszeniu światła.

Pokarm:
Caridina  multidentata jest wielkim smakoszem glonów, ale zjada też tabletki dla glonojadów czy shrimp sticks, warzywa, owoce, liście ketapangu, resztki pokarmu. Nie powinniśmy ich przekarmiać, gdyż tracą ochotę na zjadanie glonów, są żarłoczne.
Wylinka:
Krewetki przechodzą proces linienia, czyli zrzucania pancerza. Gdy zbliża się czas wylinki krewetki się ukrywają, przestają jeść, stają się apatyczne. Samo zrzucenie pancerza trwa krótko. Po zrzuceniu pancerza ukrywają się przez kolejne 2-3 dni czekając aż ich nowy pancerz stwardnieje.

Rozmnażanie:
Przeobrażenie zupełne. Samica znosi ok. 200 jajeczek na siodełku, które po zapłodnieniu przez samca przenosi pod odwłok i nosi tam około 4 tygodnie. W naturalnych warunkach larwy spływają do morza, gdzie dorastają do ok. 1 cm i wracają z powrotem. Larwy w ciągu pięciu dni należy przenieść do wody o zasoleniu 35ppt.
(Gdy nasza  krewetkowa mama jest u szczytu ciąży, przenosimy ją do kotnika ze słodką wodą(!) dopiero po urodzeniu larw  i wyjęciu samicy zasalamy wodę.)
Samica Amano

Samiec Amano
 
 
 -------------------------------------
 
Krewetka  Simoni Simoni

Opis:
Krewetka ta jest bardzo mała, jedna z najmniejszych na świecie. Ma bardzo delikatną budowę, dlatego przy jej wyławianiu trzeba bardzo uważać, aby jej nie uszkodzić. Jest przezroczysta, czasami widać słabe zabarwienie na brązowo, albo zielonkawo. Można zauważyć na grzbiecie przechodzący czarny lub brązowy pasek.  

Pochodzenie:
Pochodzi ze Sri Lanki, występuje także na Jawie, Sumatrze, Filipinach, Gwinei, Fidżi oraz w Malezji. 

Wielkość:
Samiczka dorasta do 2 cm, a samiec do 1,8 cm. Samice jak widać zazwyczaj są większe od samców.

Warunki hodowlane:
Krewetka ta jak każda uwielbia drobnolistne roślinki,  piaszczyste podłoże oraz dużo kryjówek.

Pokarm:
Jako pokarm zaleciłabym bym pokarm sztuczny ze spiruliną. Uwielbia glony.

Rozmnażanie:
Co do rozmnażania to nie jestem pewna. Z źródeł wynika, że krewetka nosi w miarę duże, ciemnozielone  jaja.
Jest ich około 30 szt. Młode wykluwają się po 3 tyg. 
-----------------------------
 
Krewetka Crystal Red

Opis:
Krewetkę Crystal Red cechują biało-czerwone pasy. Jest ona bardziej wybarwiona, gdy podaje się karotenoidy. 

Pochodzenie:
CR wywodzi się z Japonii. 

Wielkość:
Samce dorastają do 2,5 cm, a samice do 3,5cm.

Warunki hodowlane:
Preferują akwaria o jasnym, drobnym podłożu. Lubią kryjówki, nadają się do tego rośliny o dużych, rozłożystych liściach lub większe korzenie. Jak każda krewetka uwielbia mchy oraz drobnolistne rośliny. Najchętniej przebywa w temperaturze 25*C. Lubi wodę miekką, a ph nie powinno przekraczać 6-7. Jest ona bardzo wrażliwa na złe warunki wodne oraz zbyt wysoką temperaturę. 

Pokarm:
Jest amatorką glonów. Po za tym uwielbia pokarmy sztuczne ze spiruliną oraz pokarmy naturalne i sztuczna zawierające karotenoidy. 

Rozmnażanie:
Jeśli chodzi o rozmnażanie to samiczka nosi jajeczka 3-4 tyg.Po wykluciu małe krewecie są w pełni uformowane i gotowe do samodzielnego życia. Jest ich około 30, mają zazwyczaj 1,5mm. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 4 miesięcy. 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Krewetka Tiger
Opis:
Krewetka " Tiger" zawdzięcza swojej nazwie czarne pasy przechodzące na karapaksie. 
Paski są ciemne oraz bardzo wyraźne. Istnieje wiele odmian kolorystycznych tej kreweci ( biały, niebieski, żółty itd.)

Pochodzenie:
Prawdopodobnie Chiny.

Wielkość:
Samce 2,5cm, samice 3,5cm.

Warunki hodowlane.
Piaszczyste podłoże, mchy, wątrobowce, glony ozdobne, rośliny drobnolistne. Dużo kryjówek w postaci kokosów lub korzeni. Można na dno dać liście.
Lubi temp. około 25*C, ph 6-7

Pokarm:
Pokarmy dla krewetek, spirulina, glony.

Rozmnażanie:
Samica nosi około 50szt. jaj przez 4 tygodnie. Młode osiągają dojrzałość płciową w wieku 3 miesięcy.


____________________________________________________________

Krewetka Orange

Opis:
Krewetka " Orange " czyli inaczej krewetka pomarańczowa. Jest cała w tym o to kolorze, więc wiadomo od czego pochodzi nazwa. Czasem jednak zdarzają się osobniki, które są bardziej czerwonawe, niż pomarańczowe.

Pochodzenie:
Indonezja.

Wielkość: 
Dorastają do około 2-3 cm. 

Warunki hodowlane:
Krewetkarium o piaszczystym podłożu z dużą ilością mchów oraz roślin drobnolistnych.
Temp. 24-30*C. ph 6,5-7,5. 

Pokarm: 
Glony, spirulina, warzywa... jednym słowem wszystkożerna.

Rozmnażanie:
Tak jak u RC.





__________________________________________________________________

Krewetka Mandarynka

Opis:
Krewetka dosyć mała. Karapaks zazwyczaj szary, albo brązowy. Na grzbiecie delikatny pasek pomarańczu,  to jej wnętrzności. Wygląda, jakby zjadła mandarynkę. Dlatego zawdzięcza tej nazwie.  

Pochodzenie:
Nieznane.

Wielkość:
Około 2cm.

Warunki hodowlane:
Piaszczyste podłoże, mchy, wątrobowce, korzenie, na dnie liście dębu/ buka.
Źle znosi wysokie temperatury, zatem zalecam około 24*C. ph 7.

Pokarm:
Glony, spirulina, pokarm dla krewetek, warzywa.

Rozmnażanie.
Samica nosi około 3 tyg. czarne jaja. Zazwyczaj wykluwa się 40szt. 


____________________________________________________________________

Krewetka Ninja

Opis:
Krewetka Ninja, w zależności od parametrów zmienia swoje umaszczenie. Można ją spotkać w kolorach niebieskim, fioletowym, czerwonawym, beżowym, szarym, brązowym itd.
Jej karapaks jest charakterystycznie prążkowany beżowymi/brązowymi paskami.

Pochodzenie:
Indie,Indonezja.

Wielkość:
Dorasta do 2,5cm-3,5cm.

Warunki hodowlane:
Jak każda krewetka: piasek, dużo mchów. Nie wiem za dużo o jej wymaganiach parametrów... aby to, że preferuję temp. 20-30*C

Rozmnażanie:
Młode larwy wymagają zasolenia wody. Z czasem należy zmniejszać zasolenie, i przyzwyczajać małe do wody słodkiej.

Pokarm: 
Spirulina, liście pokrzywy, szpinak,pokarmy dla krewetek...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz