niedziela, 23 czerwca 2013

Chemia wody, część 5 - Jak obniżyć pH Wody?

Post o pH:
KLIK
Post o GH:
KLIK


Jeśli już mamy założone akwarium, ale okazuje się, że woda w nim jest zbyt zasadowa, a nasze rybki wolą kwaśną, konieczne jest "zbicie" pH. Proces ten nazywamy zakwaszaniem wody.

Pamiętajcie! Nie łapcie się chemii do wody, która w "cudowny" sposób zmieni parametry wody na właściwe. Takie środki są szkodliwe dla ryb i nie poleca się używania ich, mimo, że sprzedawcy w zoologach polecają takie rozwiązania. Poza tym ... takie środki działają bardzo krótko, więc w sumie trzeba byłoby dawkować go kilka razy dziennie.

Odczyn (oraz wszystkie inne parametry) obniża się NATURALNYMI metodami.
Jak można to zrobić?


  • Torf. Możemy go umieścić w filtrze lub w akwarium - umieszczony w filtrze działa intensywniej, ale krócej, w akwarium - mniej intensywnie ale dłużej. Najlepiej używać firmowego torfu (np. Sera, czy Aquarium Munster)  w  formie  granulatu  lub  większych  kawałków,  ewentualnie  w  formie  włókien.  Można  użyć  torfu naturalnego, ogrodniczego o podobnej strukturze, jeśli torf ten nie ma żadnych dodatków chemicznych. Nie należy używać torfu sypkiego, albowiem  zabrudzi on wodę w akwarium. Torf niestety zabarwia wodę na brązowo, lecz na szczęścicie zawiera wiele bardzo korzystnych dla ryb związków (m.in. kwasy humusowe i mikroelementy). Naturalny torf należy wygotować (spreparowanego nie trzeba, lecz warto, ponieważ nie zawsze tonie w akwarium), by zabić szkodliwe mikroorganizmy które mogą się w nim znajdować. 

  • Szyszki olchy czarnej. Wrzucamy je bezpośrednio do zbiornika, zazwyczaj trzeba odczekać kilka godzin, zanim zatoną. Można kupić szyszki w sklepie zoologicznym, chociaż te zebrane w parku czy na łonie natury nie różnią się wcale od tych pakowanych w firmowe pudełka. Ważne jest jedynie, żeby takie szyszki były zbierane z dala od dróg / fabryk i innych takich. Przed umieszczeniem szyszek w akwarium dobrze je przepłukać pod bieżącą wodą.
  • Alternatywą do bezpośredniego wrzucania szyszek do wody jest przygotowanie z nich wywaru. Jest to bardzo proste. Wystarczy umieścić odpowiednia ilość szyszek w jakimś naczyniu, następnie zalać je wrzącą wodą i zostawić na kilka godzin. Gdy roztwór będzie już gotowy, wlewamy go do akwarium.
    Uwaga: Oba sposoby zabarwiają wodę (lekko, ale jednak ... warto o tym pamiętać, bo niektóre ryby  nie tolerują zabarwionej wody i muszą mieć krystaliczną)
w tym akwarium woda musi być bardzo kwaśna :)

  • Liście dębu. Postępujemy tak jak z szyszkami. Płuczemy pod kranem, wrzucamy do akwa ... jeśli nie chcą tonąć, możemy je przygnieść jakimś kamyczkiem lub przysypać żwirkiem / piaskiem.
    Również zabarwiają one wodę.

Można też użyć wszystkich innych materiałów opisanych w tym poście:



Pamietajcie! zmniejszenie pH wody wiąże się z jednoczesnym obniżeniem jej twardości (woda stanie się kwaśna i miękka). Jeśli nasza woda jest bardzo twarda i przy tym zasadowa, będzie ciężej obniżyć jej pH (im twardsza woda, tym słabiej działają wszystkie metody). 


1 komentarz: