niedziela, 16 czerwca 2013

Mchy - zestawienie i krótka charakterystyka


Witam. :)
Dzisiaj taka krótka notatka o mchach, które cieszą się coraz to większą popularnością. Czemu mchy? Może dlatego, że są mało wymagające, tolerują duży zakres temperatur (chociaż przy 30* C zaczynają marnieć), a także twardą wodę oraz nie wymagają mocnego oświetlenia + tworzą wyśmienitą aranżację.
 Zacznijmy może od:

Willow Moss (Fontinalis antipyretica)


 Mech Willow Moss (Fontinalis antipyretica) - przypomina pokrojem plechy gałązkę wierzby (stąd nazwa) - niezwykle dekoacyjny wśród kamieni.


Stringy Moss (Leptodictyum riparium)







 Mech wodny charakteryzujący się pionowo ustawioną plechą przypominającą strunę (stąd nazwa) - niezwykle dekoracyjny gdy sadzony jest między kamieniamu lub korzeniami roślin.

Java Moss (Taxiphyllum barbieri)









 Vesicularia dubyana - mech jawajski - zamieszkuje błotne tereny strumieni leśnych w Południowo-Wschodniej Azji.

Rośnie dobrze zarówno pod, jak i nad wodą, jeśli tylko powietrze jest dostatecznie wilgotne. V. dubyana przymocowuje się do skał i korzeni, również w naturalnym środowisku, szczególnie nadając się do koncepcji akwarium naturalnego, gdzie stosunkowo łatwo tworzy piękne darnie na korzeniach.

Christmass Moss (Vesicularia montagnei)

 
 Christmas moss posiada charakterystyczne jodłowate ułożenie liści (stąd nazwa) które odróżniają go od popularnegu mchu jawajskiego.

 Phoenix Moss (Fissidens fontanus)



 Bardzo dekoracyjny mech tworzący gęstą darń przypominająca wyglądem "lisi ogon" (stąd nazwa: "phoenix" - lis).
Rośnie wolniej, od innych gatunków mchów.

Singapore Moss (Vesicularia dubyana)


 Mech Singapore posiada charakterystyczną jodełkową strukturę.

Taiwan Moss (Taxiphyllum alternans)


Mech tajwan posiada bardziej zwartą strukturę niż popularny mech jawajski. Może zostać uformowany w postaci trawnika - mech utworzy zwartą ciemnozieloną darń na dnie akwarium.


 Weeping Moss (Vesicularia ferriei)



 Jeden z najpiękniejszych mchów dostępnych na rynku. Mech weeping posiada charakterystyczny ukad gałązek, które układają się w dół, dzięki czemu stwarza wrażenie wizualne nawiązujące do wyglądu wierzby płaczącej.

China Moss (Vesicularia sp.)

Zdecydowanie mój ulubiony. 

Spiky Moss (Taxiphyllum sp.)

Posiada on zielone gałązki dosyć blisko siebie ułożone i wystające ze zwartej kępki. Stąd też jego nazwa "Spiky" sugerująca że jest kolczasty, ciernisty. Posiada blaszki liściowe gęściej ułożone w porównaniu z innymi mchami. Podobny do Taiwan Moss, listki są bardziej wydłużone, lancetowate, rośnie bardziej chaotycznie, w różnych kierunkach. Warto systematycznie przycinać mech aby się zagęścił i zwiększył swoją objętość, ponadto wprowadzenie CO2 daje dodatkowe rezultaty szybszego wzrostu.

Creeping Moss (Vesicularia sp.)




Opinia z roslinyakwariowe.pl - 
Trzymam ten gatunek mchu przy oswietleniu 0,54 W/L. Jego charakterystyczną cechą jest płożenie sie po zaszczepionym miejscu do którego został przyczepiony, zarazem jego szczyty delikatnie odginają sie do góry. W dotyku jest szorstki i sztywny, po wyciągnięciu z wody nie wygina się pod swoim ciężarem. Jego gałązki są znacznie większe od innych mchów co wyróżnia go od pozostałych gatunków. Po zaaklimatyzowaniu się w akwarium (w moim przypadku ok 3 tygodni) rosnie dosyć szybko tworząc gęste zarośla, dzięki czemu uzyskujemy naturalne kryjówki dla narybku lub małych krewetek.

Flame Moss  (Taxiphyllum sp.)


 Opinia z roslinyakwariowe.pl -
 Bardzo ładny mech, charakteryzuje się rosnącymi pionowo gałązkami które skręcają się tworząc delikatne spiralki. W moim akwarium rośnie pionowo do góry; jest gęsty, jego gałązki są dość grube - bardzo delikatnie skręcają się spiralnie, co sprawia, że przypominają płomień. Jego barwa jest ciemnozielona. Przyczepiłem go żyłką do korzenia na płasko dzięki czemu wyrastają nowe gałązki pnąc się do góry, a przycinane zageszczają się. Posadzony jako kępa ładnie się zagęszcza tworząc schronienia dla narybku lub młodych krewetek. Rośnie dość szybko przy oświetleniu 0,5W/L z nawożeniem NPK oraz dodatkiem CO2.

Peacock Moss  (Taxiphyllum sp.) 



 Opinia z roslinyakwariowe.pl - 

Jego wygląd przypomina pokrojem ogon pawia, stąd też jego nazwa. Mech rośnie niedaleko Taiwana i wydaje się że jest do niego trochę podobny, jednak jest od niego mniej strzelisty, jego gałązki są bardziej grubsze tworzące zbite darnie. Jego barwa jest koloru jasnozielonego, co przy ciemniejszym mchu np Tajwan wygląda bardzo kontrastowo. Rośnie bez problemów w różnych warunkach, jednak najlepiej w akwarium dobrze oświetlonym z dobrym i systematycznym nawożeniem oraz dodatkiem CO2.

 --------------------------------------------------------------------------------

I na koniec, taka mała rada jak sadzić/mocować mchy:
- Można przyczepić do lignitu/kokosa/korzenia/kamienia i obwiązać żyłką wędkarską/nitką.
- Można zamontować na siatce ogrodniczej
- Przyssawki to też niebanalne rozwiązanie, przykładem takiego montażu służy Lady in Red z bojownik.pl (serdecznie polecam forum) 

 (Zdjęcie powyżej pochodzi z portalu bojownik.pl, wykonane przez Lady in Red)
Opisy mchów pochodzą z roslinyakwariowe.pl

2 komentarze:

  1. Naprawdę odczepcie się od zdjęć LiR. Pozwoliła wam z nich korzystać? Nie dla was to fociła i wrzucała byście kradli.
    Robicie "profesjonalnego" bloga to sami ruszcie dupy i poróbcie SWOJE zdjęcia.
    Zaczynam być wredna i zaczynam zgłaszać i donosić autorom.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, gadałam kiedyś z LiR i sądzę, że podpis i oznakowane zdjęcia załatwią sprawę, skoro nie napisałam, że to są moje zdjęcia, zaznaczam, że to są zdjęcia LiR, ja takich nie potrafię, skoro nie życzy ich używania to mogę usunąć, no problem.
      Nie jest profesjonalny i nie pysznię się nim, ma to być dobra zabawa i jakakolwiek, nieznaczna pomoc dla początkujących.
      Pozdrawiam. :)

      Usuń