Oto kilka powodów, przez które w akwarium mogą pojawiać się glony:
1. Zbyt słaba filtracja lub jej brak.
75% plag glonów jest wywoływanych przez skutki mało wydajnej filtracji, która pociąga za sobą nadwyżki jonów amonowych w wodzie (amoniak i jony NH4+) - chętnie wykorzystywanych przez glony (Amoniak jest transportowany biernie przez błony komórkowe, nie wymaga więc nakładów energii na jego transport do komórek).
"Obowiązuje tu zasada - nigdy za wiele.
Bardzo dobrze znaczenie filtracji w rozwoju glonów ilustruje przypadek:
Akwarysta posiada 2 akwaria: 100l wyposażone w filtr kubełkowy do 150l i akwarium 300 litrów wyposażone w filtr kubełkowy dedykowany do akwarium 600l. W mniejszym zbiorniku ma ciągły problem z glonami.
Można sobie tylko wyobrazić jak wielkie było jego zdziwienie gdy na czas restartu akwarium 300l przełożył większy filtr do mniejszego akwarium. W ciągu 3 dni wszystkie glony zrobiły się białe i rozpuściły się!"
~roslinyakwariowe.pl
2. Intensywne grzebanie w podłożu
Te małe czarne puszki to krasnorosty |
Jest to błąd!
Przed założeniem akwarium powinniśmy sporządzić projekt, którego będziemy się trzymać ... w ten sposób unikniemy późniejszego rozczarowania ("Miało wyjść tak pięknie, ale efekt końcowy jest beznadziejny").
Szkielet aranżacji możemy sporządzić na papierze bądź w wyobraźni, później ew. dopracować go podczas sadzenia roślin i umieszczania dekoracji. Następnie rośliny powinny być zostawione w spokoju przez najbliższe dwa tygodnie. Później możemy sobie pozwolić na jakieś drobne zmianki.
Ważne jest, aby nie rozgrzebywać podłoża również po tym dłuższym okresie ... najlepiej NIGDY tego nie robić, jedynie w ostateczności gdyż powoduje to przedostanie się mikroelementów i bakterii, znajdujących się w podłożu do słupa wody, co powoduje nagły skok parametrów oraz wykwity glonów.
3. Nagła zmiana w sposobie oświetlenia
Nagła zmiana sposobu oświetlenia taka jak wydłużenie czasu oświetlenia, jego mocy, źródła światła czy też jakości (wymiana zbyt dużej ilości świetlówek na nowe w tym samym czasie) przyczynia się do nadmiernego wzrostu glonów. Glony jako organizmy proste - jednokomórkowe lub wielokomórkowe, nie tworzące zaawansowanych tkanek, o wiele szybciej niż rośliny wyższe reagują na zmianę środowiska. Reagują szybciej zarówno na czynniki niekorzystne, jak i korzystne i są tu w stanie osiągnąć w pewnym stopniu przewagę nad roślinami wyższymi.
Należy pamiętać iż wszystkie zmiany związane z oświetleniem przeprowadzamy stopniowo, tak aby rośliny mogły zaadoptować się do nowych warunków.
4. Nieumiejętne stosowanie nawozów
Należy pamiętać iż glony rosną lepiej w twardej i zasadowej wodzie - dlatego warto jest zadbać o jej jakość np. poprzez zastosowanie gotowych granulatów dla roślin stabilizujących parametry wody lub zastosowanie do podmian wody z filtra odwróconej osmozy (RO).
Oprócz parametrów wyjściowych wody duże znaczenie ma stosowanie nawozów - często w dawkach przekraczających zalecenia producentów a także nieumiejętne nawożenie na własną rękę solami chemicznymi. Źle dobrane proporcje lub kolejność stosowania specyfików mogą mieć niekorzystny wpływ na przyswajalność substancji dostępnej w wodzie.
Duże znaczenie w nawożeniu roślin odgrywa dwutlenek węgla - jego suplementacja do wody akwariowej wpływa na obniżenie pH, poprawienie ogólnej kondycji roślin i pośrednio - przewagę nad glonami. Warto zadbać również o odpowiednią cyrkulację wody, która w gęsto obsadzanym akwarium pozwoli dotrzeć wodzie z rozpuszczonymi substancjami bezpośrednio w pobliże każdej blaszki liściowej.
Prawdziwa plaga tak zwanych nitek |
5. Zbyt mała ilość roślin
Statystyczne akwarium posiada zaledwie 10-15% powierzchni dna porośniętej roślinami. Oznacza to iż w przypadku zachwiania równowagi w akwarium biomasa roślin jest zbyt mała by konkurować z glonami i taki zbiornik jest z góry skazany na inwazję glonów.
Zaleca się zwiększenie masy roślin aby obejmowała MINIMUM 50% dna akwarium, co sprawi iż stworzymy swego rodzaju filtr biologiczny usuwający nadmiar metabolitów ryb i związków mineralnych z wody.
Zdecydowanie najtrudniejsze są glony na szybach, gdyż ich usunięcie jest najbardziej kłopotliwe |
Już niedługo druga część w której postaramy się przedstawić najpopularniejsze gatunki glonów.
Mamy nadzieję, że post okazał się pomocny :)
Podczas tworzenia postu opierałam się w dużej części na artykułach z internetu (głównie roślinyakwariowe.pl)