Strony

poniedziałek, 13 maja 2013

Chemia wody, część 3 - Azotyny (NO2) i azotany (NO3)

Stężenie azotynów (NO2-)
Miara: mg/l
Wartość optymalna: 0 mg/l
Wartości krańcowe: > 0.2 mg/l

Azotyny (NO2-) są pośrednim produktem przemiany materii ryb. Najmniejsze ich stężenie w akwarium jest dla ryb toksyczne i możne powodować zgony, ponieważ NO2 niszczy hemoglobinę* i zaburza proces oddychania. Nie są one jednak aż  tak szkodliwe, jak bezpośredni produkt przemiany  materii  - amoniak (NH3),  lecz bardziej  toksyczne,  niż  jony amonowe  (NH4+).
W  wodzie  o  odczynie  kwaśnym  azotyny  przekształcają  się  w  HNO2 - kwas azotowy III,  który  jest  zabójczy dla ryb.




Azotyny są wykorzystywane przez bakterie nitryfikacyjne (Nitrobacter) do produkcji azotanów (NO3-). Azotany są mniej  szkodliwe,  niż  jony  amonowe,  amoniak  i  azotyny. Tak więc bakterie te są bardzo pożyteczne. Nie trzeba ich wprowadzać do akwarium, wystarczy, że zapewnimy w naszym baniaku filtrację biologiczną (kiedyś będzie o tym post), a rozwiną się same, po około trzech tygodniach od startu baniaka. Proces ten nazywa się "dojrzewaniem akwarium". Dlatego właśnie NIE WOLNO wpuszczać ryb do akwarium zaraz po założeniu.
system automatycznej filtracji i podmiany wody w akwarium.
Podmianki wykonują się same, 24 godziny na dobę, w małych ilościach
dzięki takim systemom, akwaryści nie muszą wykonywać cotygodniowych podmian wody,
a akwarium staje się niemal bezobsługowe. 
***

Stężenie azotanów (NO3-)

Miara: mg/l
Wartość optymalna: 0 do 12.5 mg/l
Wartości krańcowe: > 50 mg/l
Azotany, tak samojak azotyny są posrednim produktem przemiany materii ryb, ostatecznym produktem tzw. cyklu  nitryfikacyjnego  (są produkowane z azotynów przez bakterie Nitrobacter).

Ich obecność w wodzie jest dla ryb szkodliwa - zmniejsza ich odporność na choroby. Azotany są jednak znacznie mniej szkodliwe niż azotyny lub jony amonowe oraz amoniak i mogą występować w wodzie w większych stężeniach.
Tolerancja NO3- jest zależna od gatunku ryb. Jedne ryby źle znoszą ich obecność w wodzie, inne reagują na nie tragicznie. Są jednak takie gatunki, które wolą "wodę starą", to jest - z niewielkimi ilościami NO3.

Aby zmniejszyć ilość Azotanów należy podmienić część wody z akwarium na świeżą, czyli taką, która ich nie zawiera. Woda w naszych kranach zawiera od 12 - do 30mg/l, tak więc nie należy wlewać jej do akwarium przed odstaniem. Kiedy taka woda postoi sobie w wiaderku przez około 2-3 dni, liczba azotanów znacznie się zmniejszy i będziemy mogli z czystym sumieniem podmienić wodę.



Limnophila Sessiliflora
jest to przykład rośliny szybko rosnącej,
jednak trzeba na nią uważać, bo przy
słabych warunkach "łysieje",
a jej fragmenty brzydko zaśmiecają akwarium
Do redukcji stężenia NO3 przyczyniają się także rośliny (najbardziej te, które szybko rosną) oraz glony.Co to oznacza? Tak, glony są jednak pożyteczne. Nie traktujmy ich jako wrogów, lecz jako przyjaciół. Dajmy im możliwość rozwoju tam, gdzie nie przeszkadzają, czyli np. w wężykach od filtra, na tylnej ścianie akwarium lub innych, mniej widocznych miejscach. Pamiętajcie jednak, by z kolei nie było tych glonów zbyt wiele. Najważniejszy jest umiar moi drodzy :)





Tak jak w przypadku innych parametrów - do badania NO2 i NO3 są nam potrzebne testy akwarystyczne, które dostaniecie na allegro lub w pobliskim sklepie akwarystycznym (każdy szanujący się zoolog posiada dział z testami)
____________________________________________________________
*hemoglobina - substancja znajdująca się we krwi (zarówno człowieka, psa, ptaka jak i ryby), która przepływając przez ściany płuc, wychwytuje tlen, a następnie "przenosi" go do pozostałych części ciała, gdzie następnie uwalnia go i jest on wchłaniany przez komórki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz